20 rokov od objavu sildenafilu (Viagry) – revolúcia v sexuológiu

Tento rok uplynulo 20 rokov od začiatku využívania sildenafilu (Viagry) ako prvého skutočne účinného lieku na erektilnú dysfunkciu. Táto porucha je tiež známa pod pojmom impotencia. Ide o situáciu, keď muž nemôže počas sexuálneho vzrušenia dosiahnuť stoporenie penisu alebo je toto stoporenia nedostatočné pre sexuálnu aktivitu. Medzi mužmi nad 50 rokov sa vyskytuje erektilnej dysfunkcie u viac ako polovice populácie, ale nie je vzácna aj u mladších mužov. Ukazuje sa, že problémy s erekciou mala aspoň dočasne počas života väčšina mužov. Medzi známe rizikové faktory erektilnej dysfunkcie pritom patrí fajčenie, obezita, ateroskleróza, cukrovka, operácie v panvici. Väčšina mužov začne pri prvých prejavoch erektilnej dysfunkcie trpieť komplexom menejcennosti, čo následne pravdepodobnosť úspešného sexuálneho styku ďalej výrazne zhorší. Pred objavom sildenafilu, ktorý potom nasledovali ďalšie lieky s analogickým účinkom – tadalafil (Cialis) a vardenafil (Levitra), boli lekári v týchto situáciách prakticky bezmocní, boli odkázaní iba na psychoterapiu a afrodiziaka, ktorých účinnosť bola veľmi sporná. Sildenafil pritom vykazuje účinnosť pre viac ako 80% mužov s poruchami erekcie.

Kuriózne bol samotný objav tejto pilulky, ktorá sa neskôr stala jednou z najúspešnejších v histórii farmaceutického priemyslu. Výskumníci firmy Pfizer sa snažili vyvinúť liek, ktorý by pacientom pomohol odstraňovať alebo zmierňovať ťažkosti vyvolané pľúcnou hypertenziou. Výsledky sildenafilu však pre túto diagnózu neboli úplne presvedčivé, zaznamenali však, že mnoho mužov, ktorí sa zúčastnili klinických skúšok, chcela brať tabletky aj potom, čo testovanie skončilo. Vďaka tomu bol odhalený senzačný vedľajší účinok lieku: návrat erekcie u mužov, ktorí s ňou mali problémy kvôli zlému stavu svojich ciev.

Ako liek na erektilnú dysfunkciu bola Viagra schválená v roku 1998, patentová ochrana firmy Pfizer platila (mimo USA) až do roku 2012-2013. Predaj Viagry priniesol Pfizeru obrovské tržby (desiatky miliárd dolárov počas 20 rokov od roku 1998 do roku 2018, cena jednej tablety sa 100mg sildenafilu pritom v USA predstavovala neuveriteľných 70 dolárov) a zisky. Až vypršaní patentu Pfizeru umožnilo konkurenčným farmaceutickým firmám začať vyrábať generický sildenafil a predávať ho za výrazne nižšiu cenu.

Teraz v ČR podľa odhadov užíva sildenafil najmenej pätina mužov – časť z nich pritom nemá problémy s erekciou, ale používa túto látku v istom zmysle ako rekreačné drogu pre lepší sex a väčšiu istotu pri koitu. Muži na rozdiel od žien pochopiteľne nemôžu vzrušenie predstierať. Závislosť na tejto látke pritom nehrozí ani pri dlhodobejšom užívaní, a dokonca bolo vypozorované, že priaznivé účinky pretrvávajú aj dlhú dobu po vysadení. Vedľajšie účinky sú pritom pomerne vzácne a menšie ako u rady voľne predajných liekov. Je však potrebné dodržať odporúčaný spôsob dávkovania: vziať sildenafil cca 1h pred pohlavným stykom, začať s nízkou dávkou 50mg, tabletu zapiť dostatočným množstvom vody (to často stačí k eliminácii vedľajších účinkov vyskytujúcich sa však len u malého počtu pacientov: rumenec, ľahké bolesti hlavy, žalúdočné nevoľnosti). Maximálna denná dávka je 100mg – tá sa nesmie v žiadnom prípade prekročiť, vyššia dávka by už nezvýšila žiaduce účinky, ale výrazne by zvýšila pravdepodobnosť výskytu nežiaducich vedľajších účinkov. Účinok sildenafilu zvyčajne pretrváva 4 až 5 hodín.

Kontraindikácie sú pomerne vzácne, pre istotu je tu ale všetky uvádzame. Sildenafil nesmú užívať pacienti, ktorí:

  •  užívajú lieky obsahujúce nitráty alebo donory oxidu dusnatého, ako je napr. Isoamyl-nitrit. Tieto prípravky sa najčastejšie používajú pri liečbe anginy pectoris (bolesti na hrudníku). Sildenafil môže závažne zvýšiť účinok týchto prípravkov, hrozí výrazný pokles krvného tlaku a v niektorých prípadoch aj šok a bezvedomie.
  •  sú alergickí (precitlivení) na sildenafil alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok.
  •  majú ťažké ochorenie srdca alebo pečene.
  •  mali nedávno cievnu mozgovú príhodu (mŕtvicu), srdcový infarkt alebo ak majú veľmi nízky krvný tlak.
  •  majú vzácnu vrodené ochorenie očí (ako napr. retinitis pigmentosa).
  • prišli o zrak v dôsledku nearteritickej prednej ischemickej neuropatie zrakového nervu.

Keď sa sildenafil začal predávať, mnohí sa domnievali, že by mohol zlepšiť aj sexuálne poruchy žien. Najsľubnejšie štúdie prebehla v UCLA Medical Center v Los Angeles: ženy liečenej sildenafilom udávali lepšie zvlhčenie pošvového vchodu a lepšiu schopnosť dosiahnuť orgazmus. To viedlo k domnienke, že sildenafil u žien pravdepodobne účinkuje podobne ako u mužov, tj. Zvyšuje prekrvenie pohlavných orgánov. Ďalšie štúdie však nedokázali kopírovať úspešný výsledok prvej štúdie a vedci dospeli k záveru, že išlo iba o placebo efekt alebo náhodu. Sildenafil tak zatiaľ nie je nikde na svete pre užívanie ženami oficiálne schválený.

TOP